משדרגים את הנולד
  
משדרגים את הנולד

המאמר פורסם במוסף "זמנים מודרניים" של "ידיעות אחרונות" ביולי 2010.

בין השאר, מציג המאמר את השירות של דולה אחרי לידה ואותי כנציגתו...

לנוחותכם, מצורף גם תמליל המאמר, שכן די קשה לקרוא אותו מן הסרוק...

 

הדולות והשמנים הארומטיים שלהן כבר נהפכו חלק מהנוף בחדרי הלידה. עכשיו הן מציעות את שירותיהן גם לאחר הלידה – באות הביתה, מסבירות מה לעזאזל עושים עם הטבור, מלמדות איך להיניק, להרדים, לסדר את הבית ובעיקר מרגיעות.

"בתקופה הראשונה שלאחר הלידה האם נעה כמטוטלת ברמה הרגשית והפיזית", מסבירה מיכל גרוס michalgross.co.il , פוסט-פארטום דולה או כפי שהיא מעדיפה להגדיר את עצמה- תומכת ומלווה לאחר לידה. "היא חווה עצב ושמחה, כאב והקלה, חרדה ורוגע, כולם מציפים אותה בעצות סותרות מכל הכיוונים. התפקיד שלי הוא להרגיע את המטוטלת – דווקא בגלל שאני אדם מבחוץ."

המחשבה על מישהו זר נוסף בבית עשויה להרתיע, אבל לעיתים האלטרנטיבה מפחידה אפילו יותר: אמא של בעלך מתנחלת בסלון או גרוע מזה, אמא שלך מסתובבת במטבח עם מבט תוכחה בעיניים. "הדולה לא דוחקת את האב או את הסבים והסבתות לקרן זווית" מרגיעה גרוס. כל אחד מהן ממלא תפקיד ייחודי בדרמה של יצירת משפחה חדשה. דווקא התמיכה עוזרת לאם לעיתים קרובות להתגבר על מתחים וקשיים במערכות היחסים עם האנשים הקרובים לה בימים הסוערים שלאחר הלידה. חוץ מזה, לא תמיד יש משפחה שיכולה לעזור, והאבות צריכים לחזור לעבודה.

"אני מאמינה שהבית הוא המקום שבו הכי נוח ליולדת לטפל בעצמה ובגופה המסתגל, שם הכי נוח לה לנוּח – במיטתה ובין מצעיה המוכרים, שם היא יכולה לאכול ולהתחזק במטבח המוכר,והעיקר- שם היא לומדת להכיר את התינוק שלה: בסביבה שאותה הכינה לפני הלידה, מיטה-שידה-אמבטיה-עריסה-טרמפולינה-עגלה – כולן הופכות  מיום ליום מוכרות יותר, קלות יותר לתפעול, ויעילות יותר".

את מנהלת בכירה שמתקתקת עשרים עובדים ביום, מריצה פרויקטים מתוך שינה ותוהה מה הסיפור לטפל בתינוק זעיר? "דווקא נשים שרגילות לנהל ולהגיע להישגים בעבודה שלהן עשויות לחוש סוג של מפֲּלה לאחר הלידה", אומרת גרוס. "פתאום האשה מוצאת את עצמה כואבת ומותשת, בבית בדממה, שרק הבכי הלא מובן של התינוק שלה קוטע. זה מצב חדש, שבו הכלים שרכשה במהלך הקריירה שלה לא ממש אפקטיביים, והיא מרגישה שאין לה שליטה על הנעשה," היא אומרת. "התפקיד שלי הוא להעלות את בטחונה של האם ביכולות שלה. להיות המכוונת, לא המלמדת. אני לא רק מראה לה איך להחליף חיתול, אלא נמצאת לידה ותומכת בתהליך הפיכתה למומחית בטיפול בילד שלה, בסביבתה הטבעית. המטרה היא שהיא תדע לרחוץ את התינוק ולהרגיע אותו גם אחרי שהתומכת הולכת".

התומכת היא גם אוזן קשבת לאם, דואגת לה לתזונה מתאימה, מתווכת בינה לבין תמיכה בקהילה כגון קבוצות אמהות-תינוקות, ולפעמים פשוט מאפשרת לה לפרוש לכמה שעות שינה.

הסיוע הזה לא מיועד רק ללידה ראשונה. "דווקא בלידות חוזרות, כשיש כבר ילדים בבית, הקשיים מגוונים יותר", מסבירה גרוס. היולדת כבר לא במרכז תשומת הלב, כבר לא מפנקים אותה, כמו כן יש קנאה של האחים, שמתבטאת בתשומת לב שלילית, יש צורך להתארגן עם תינוק ועם שעורי בית וחברים ובעל עייף...תמיכה מקצועית מקצרת את התהליך למציאת איזון מחודש של המשפחה לאחר הלידה. מצד שני, בלידה שנייה או שלישית יש גם ההזדמנויות לתיקון; הפעם, למשל, את רוצה להצליח להיניק. אם בלידה השנייה הרגשת שלא הצלחת לארגן את הכוחות שלך כך שתתפני לילדך הבכור, עכשיו, בלידה השלישית, את מרגישה שעם קצת עזרה בימים הראשונים תחזרי לעצמך מהר יותר והגדולים לא יפגעו."

מתי כדאי לפנות לדולה?

"אני מעדיפה להיפגש עם הפונים אלי לפני מועד הלידה המשוער לפגישת היכרות. לאחר מכן נמשך ליווי טלפוני בשבועות האחרונים של ההריון בנושאים כמו קניות לקראת הלידה  או  אפילו שיחה מחדר הלידה, כשרוצים לחלוק עם מישהו מבחוץ את רגעי החרדה וההתרגשות. יש זוגות שלא חשבו על האופציה הזאת לפני לידה, והם פונים בבקשת תמיכה זמן רב אחרי הלידה. מכיוון שאני תומכת ומייעצת גם להורים עם תינוקות גדולים יותר - גיל שנה ויותר - פונים אלי גם בשאלות על הרגלי שינה, דפוסי האכלה וכדומה".

קרה שלא היתה לך כימיה עם לקוחה?

כבר נתקלתי בשני מקרים שבהם לא יכולתי לעזור; במקרה הראשון הייתה  אשה שסבלה מדיכאון קשה, טופלה על ידי פסיכיאטר בתרופות אך עדיין לא הגיבה להן. כשביקשתי שהאישה תחזור לפגישה נוספת עם הפסיכיאטר, האב כעס מאד. במקרה השני עבדתי עם אשה עם הפרעת חרדה שלא היתה מטופלת. לא היתה התקדמות, והרגשתי שאני לא עוזרת. אם אחרי השלב הראשון של הליווי אני מרגישה שהאם זקוקה לעזרה פחות ספציפית, למישהו שיאפשר לה לפנות מעט זמן לעצמה, אני מסייעת לה בהדרכה איך למצוא מטפלת, על מי לסמוך וכו'. בכל מקרה, מאד קשה לי להיות עם אמא ולהרגיש שאני לא מועילה או שזמני וכספה של האם אינם מנוצלים כראוי".

 

 
 
דף הבית   |  אודותי   |  ליווי ותמיכה   |  מאמרים   |  צרי קשר   |  תודות

 
מסחר אלקטרוני
חנות וירטואלית | אחסון אתרים
 
האתר נבנה ע"י שופ סנטר