ליווי אחרי קיסרי חוויה אישית/מיכל גרוס
  
ליווי אחרי קיסרי חוויה אישית/מיכל גרוס

מכל הדברים שאני עושה, ליווי אחרי לידה קיסרית הוא האינטנסיבי והאינטימי ביותר. המאמר שלפניכם מסביר למה אני כל כך אוהבת לעשות את זה... 

 

בשנים האחרונות אני עוסקת בליווי ותמיכה אחרי לידה, ובמיוחד גם ב ליווי אחרי ניתוח קיסרי.

שורשי הנהייה שלי אחר המקצוע הזה מצויים, כמובן, בחוויות ההורות הראשונית שלי. יעל, בכורתי, נולדה לפני כחמש-עשרה שנה בניתוח קיסרי. לאחר הניתוח וחדר ההתאוששות, בשעות הבוקר המוקדמות, הגעתי למיטתי שבמחלקת היולדות. שם, מצאתי את עצמי מחוברת לאינפוזיה וקטטר אך לא לאיש מקרובי ואהובי. בן זוגי פרש לנוח אחרי יומיים ארוכים בחדר לידה ואני חיכיתי בקוצר רוח ש"יביאו לי אותה". כמה פינטזתי על השעות הראשונות עם ביתי הראשונה, על שעותי הראשונות כאמא...על ההנקה הראשונה...

ואז היא הגיעה – יצור קטן מאוד, חסרת ישע, לא מרוצה וסוערת. ואני - לבד. האחות השאירה את התינוקת והלכה. לעולם לא אשכח את הפאניקה.

שנים רבות חלפו, ומתוך המקצוע שנבט וצמח בי, הגיעה הזדמנות ללוות אשה בלילה הראשון לאחר ניתוח קיסרי, שהביות המלא היא האופציה היחידה שבאה בחשבון עבורה. הלילה ההוא היה מהחוויות הקסומות ביותר שעברתי ובעקבותיו באו עוד כמה וכמה לילות שכאלה.

 

כמה קווים לדמותו של הלילה הראשון שלאחר ניתוח קיסרי, במפגש שבין אמא, תינוק ומלווה אחרי לידה:

 האם הכאובה מתאחדת עם תינוקה הרך בשקט ובחושך של הלילה, שמאפשרים (אם רק מאפשרים) אינטימיות מופלאה ויצירת קשר ביניהם. הריגוש מחוויות היום הגדול הוא רב, ומפגש עם אשה שיכולה להקשיב, להבין ולהתעניין בקורות את היולדת בשעות שלפני הלילה הזה, עוזרת לאוורר מעט את ההתרגשות, להרגיע מעט את האנרגיות ולאפשר מנוחה ושינה אחרי ניתוח קיסרי.

המלווה לאחר לידה עוזרת ליולדת הכאובה בפעמים הראשונות בהן היא יורדת מן המיטה (אחרי שהצוות הסיעודי עשה זאת בפעם הראשונה), והיא פנויה להשאר עם התינוק בחדר, לא משנה כמה זמן יקח המסע לשרותים.

יש מישהי שמכינה תה עם סוכר! משימה לא פשוטה אחרי לידה בניתוח קיסרי.

יש מישהי שעוזרת לאם (הכאובה) להרגיע תינוק בוכה, שמגישה לה אותו להנקה וגם עוזרת למצוא תנוחה אפשרית שמשתלבת עם כל התפרים והכאבים שאחרי ניתוח קיסרי.

המישהי הזאת אינה אם היולדת ואינה בן זוגה. זוהי אישה זרה ומנוסה, שלא צריך לחסוך ממנה אנחות כאב, להתלבט אם נוח לה או לא, אם זה בסדר שהיא לא ישנה בלילה וכו'. זוהי העבודה שלה. לשם כך היא באה ולמטרה זו היא מכוונת.

 

המישהי הזאת היא אני, ובכל בוקר בו אני נפרדת מיולדת אחרי חווית ליווי אחרי ניתוח קיסרי, אני מודה לה על ההזדמנות שנתנה לי ללוות אותה בזמן כל כך מרגש, וחוזרת הביתה עייפה ומאושרת מן המקצוע הנפלא שבחרתי לי.

 

 
 
דף הבית   |  אודותי   |  ליווי ותמיכה   |  מאמרים   |  צרי קשר   |  תודות

 
מסחר אלקטרוני
חנות וירטואלית | אחסון אתרים
 
האתר נבנה ע"י שופ סנטר